Podsumowanie sezonu 2013

Kolejny rok dobiega końca, aura tym razem jest bardziej jesienna niż wiosenna, co nie zmienia faktu że czas najwyższy na podsumowanie minionego sezonu.

Rok 2013 był inny niż wszystkie, głównie dlatego że to był pierwszy sezon, gdzie musiałem poradzić sobie z pogodzeniem trenowania z całą masą obowiązków pozasportowych, pierwszy pełny rok jako tata :) Kto ma dziecko ten wie, że czasem to mission impossible, tak więc uważam że pogodzenie wszystkiego to mój pierwszy sukces.

Generalnie z sezonu jestem bardzo zadowolony, dużo startów, mniej lub bardziej udanych, pierwsza etapówka i wyjazd w Dolomity, czyli rowerowa wyprawa życia. No i odkryłem swoje najmocniejsze strony – czasówki pod górę i finisze na podjazdach.

Tak jak rok temu, pokrótce opiszę wszystkie moje starty wraz z subiektywną oceną w skali 1-5 (5 the best).

27-04-2013 – Podgórzyn – Czasówka SudeckaTen rok startowy rozpocząłem inaczej niż zwykle, zamiast Trzebnicy wybrałem typowy górski uphill czyli to, co wychodzi mi chyba najlepiej. Pogoda oczywiście była paskudna, co jednak nie przeszkadzało w tym, żeby od startu napierać na maksa i wykręcić swój najlepszy czas na tym podjeździe. Lekko nie było, bo to ciężki podjazd, gdzie największe trudności występują na sam koniec.
Ostatecznie drugie miejsce w kategorii, co na pierwszy sprawdzian formy w sezonie było w zupełności wystarczające.

ocena 5/5
M2 2
OPEN 10 (wraz z Elitą)

11-05-2013 – Radków – Klasyk RadkowskiKolejny wyścig w górach, w Radkowie startuję już kolejny rok z rzędu. Pomimo beznadziejnych chwilami odcinków asfaltowych (nie wiem czy można to nazywać asfaltem) trasa ma w sobie coś, co przyciąga mnie w Góry Stołowe co roku.
Jako, że to maraton z cyklu supermaratonów, start odbył się w losowanych grupach startowych, miałem to szczęście, że grupa była całkiem fajna i można było zaatakować dobry wynik.
Jak się okazało, na podjazdach byłem bardzo mocny i po przekroczeniu linii mety okazało się, że zrobiłem to jako drugi zawodnik w M2 i trzeci w OPEN – fajnie.

ocena 5/5
M2 2
OPEN 3

18-05-2013 – Ustroń – Puchar RównicyTo było prawdziwe kolarskie święto, wyścig na zamkniętej rundzie przy bardzo dobrej obsadzie zawodników. To już Road Maraton więc sami mocni kolarze (również zawodowcy jak Adrian Brzózka). Trasa bardzo ciężka, odcinki bruku i cały czas podjazd – zjazd. Forma była taka sobie, nie mogłem się wkręcić na swoje możliwości, trochę zawaliłem start i to wszystko pozwoliło zająć tylko 14 miejsce w swojej kategorii. Pozostał spory niedosyt ale był to również potrzebny kubeł zimnej wody po wcześniejszych sukcesach.

ocena 3/5
Kat. A 14
OPEN 36

26-05-2013 – Leszno – Leszczyński Maraton RowerowyDo Leszna pojechałem w zasadzie tylko dlatego, że mam blisko i że nie wypalił start w Suchym Lesie. W tym roku stwierdziłem, że to wyścig całkiem nie dla mnie i więcej się już tam raczej nie pojawię. Dlaczego ? Po pierwsze zbyt niebezpiecznie, na trasie cała masa trzepaków i co chwilę jakaś kraksa. Pomimo iż jechałem z pierwszego sektora, po jednej z kraks trzeba było mocno gonić czołówkę. Ostatecznie zjechałem po pierwszej rundzie zaliczając krótki dystans, oczywiście na finiszu kolejne kraksy, a ja zostałem zamknięty. Generalnie był to więc dobry trening na dużych szybkościach i nic poza tym.

ocena 2/5
M2 11
OPEN 21

08-06-2013 – Jeżów Sudecki – Czasówka SzybowcowaNie mogłem przegapić kolejnego klasycznego uphillu, szczególnie, że można to było pogodzić ze startem w Sudety Tour dzień później. Dość krótki podjazd ale wymagający, bo cały czas nachylenie dość mocno trzyma. Nie ma co kalkulować, szybka rozgrzewka, start i pełen ogień w korbach aż do mety. Do startu podszedłem bardzo mocno zmotywowany i pewny swego, okazało się to słusznym podejściem, bo ostatecznie wygrałem swoją kategorię, co potwierdza fakt iż górskie czasówki są dla mnie wręcz stworzone.

ocena 5/5
Cyklosport 1
OPEN 5 (wraz z Elitą)

09-06-2013 – Teplice nad Metuji – Sudety TourPierwszy w sezonie start zagraniczny, pierwszy z tak mocną obsadą. Trzeba powiedzieć jasno, że ściganie u naszych południowych sąsiadów to zupełnie inna bajka. Poziom jest bardzo wysoki i można się wiele nauczyć. Rok wcześniej dostałem kubeł zimnej wody na głowę, w tym cel był jeden – wypaść znacznie lepiej. Od startu musiałem gonić czołówkę, potem cały czas ogień. Jednak noga tego dnia była bardzo dobra i cały dystans udało się wykręcić na równym poziomie.
Rok wcześniej było kolejno 21 i 54 miejsce, tym razem 13 i 26 – konkretny progres i to bardzo cieszy.
No i warto jeszcze wspomnieć o świetnej organizacji – po prostu bajka.

ocena 4/5
M2 13
OPEN 26

15-06-2013 – Srebrna Góra – Srebrnogórski Road Maraton
Kolejny start w Road Maraton i oczywiście kolejny w górach. Tu również stanąłem na starcie pewny swego, bo wiedziałem że forma jest dobra. Faktycznie tak właśnie było i już na pierwszym podjeździe pod Twierdzę wjechałem w ścisłej czołówce. Potem odjechała dwuosobowa ucieczka, ja jechałem w drugiej grupce i tak też dojechaliśmy na metę. Finisz pod Twierdzę był ciężki, bo już nie było z czego jechać – upał zrobił swoje. Ostatecznie stanąłem na najniższym stopniu podium w kategorii co bardzo cieszy. Niestety na wyścigu zdarzyły się dwa poważne wypadki, w tym jeden tragiczny w skutkach.

ocena 4/5
Kat. A 3
OPEN 6

06-07-2013 – Wisła – Pętla BeskidzkaMiała być częściowa powtórka z Pucharu Równicy, tu również Wiesiek Legierski stanął na wysokości zadania i przeprowadził wyścig po całkowicie zamkniętej rundzie. Oczywiście trasa tradycyjnie bardzo ciężka co dodawało smaczku rywalizacji. Do tego trzeba dorzucić mocną obsadę i mamy przepis na sukces.
Pierwszy podjazd za Zameczek w szalonym tempie ale wjeżdżam w pierwszej grupie, potem czuję że zaczynam tracić siły. Po wyjeździe w Dolomity jazda na beztlenie okazała się zabójcza. Żeby tego było mało po chwili strzeliła mi szytka i było po zawodach... szkoda.

ocena 1/5
Kat. DNF
OPEN DNF

27-07-2013 – Stary Smokoviec – Tatry TourJak co roku nie mogło mnie zabraknąć na Tatry Tour. Pomimo iż z Poznania mam bardzo daleko, ten wyścig zawsze gości w moim kalendarzu. Jest to ściganie na najwyższym poziomie, z super trasą i mocnymi zawodnikami. Oczywiście piszę cały czas o krótkim dystansie, bo długi to jeszcze nie moje progi.
Na tym wyścigu aż sam siebie nie poznawałem, praktycznie od startu jechałem na czele peletonu, nadawałem tempo, uciekałem, brałem udział w selekcjach na podjazdach. Forma tego dnia była bardzo dobra. Na finiszu już czułem, że noga słabnie, ale mimo wszystko udało się przekroczyć metę jako piąty zawodnik Open, co jest dla mnie dużym sukcesem i chyba najlepszym wynikiem tego sezonu.

ocena 5/5
OPEN 5

02-08-2013 – Bukowina Tatrzańska – Tour de Pologne AmatorówDużo mógłbym tu napisać, o samym starcie rozpisałem się już wystarczająco na blogu.
Skupię się więc tylko na części sportowej. Generalnie noga kręciła się dobrze, wjazd na Ząb poszedł bardzo mocno ale do ścisłej czołówki trochę straciłem. Wciąż jednak zajmowałem świetne miejsce. Niestety przed samym szczytem znowu strzeliła mi szytka, mleczko zakleiło dziurę ale zeszło bardzo dużo powietrza i wszystkie zjazdy musiałem jechać bardzo ostrożnie. W efekcie, gdy szosa wiodła w dół wyprzedzały mnie całe rzesze kolarzy, a ja musiałem odrabiać straty na podjazdach. Źle nie było, ale mogło być zdecydowanie lepiej.
No i synek na mecie w objęciach tatusia – bezcenne ;)

ocena 3/5
M2 12
OPEN 37


16-08-2013 – Istebna – Road Trophy
17-08-2013 – Istebna – Road Trophy
18-08-2013 – Istebna – Road Trophy
W zasadzie mógłbym zrobić trzy wpisy, bo można wszystkie etapy traktować osobno ale tak będzie sprawniej.
Nie wiedziałem czego się spodziewać po tym starcie, pierwsza w życiu etapówka miała mi pokazać możliwości organizmu. Szczególnie, że to akurat bardzo ciężka etapówka.
Pogoda była wyborna, miejscówka w Istebnej też niczego sobie, do tego super towarzystwo znajomych – to wszystko sprawiło, że wyjazd był znakomity.
Już na pierwszym etapie straciłem szansę na dobry wynik w generalce, na pierwszych sztywnych podjazdach zaliczyłem dwie gleby, bo ktoś przede mną stanął – niestety nie dało rady wpiąć się w pedały i cała czołówka odjechała. Pozostała jazda bardziej treningowa co też uczyniłem.

Na drugim etapie chciałem powalczyć, znałem dobrze trasę i byłem bojowo nastawiony. Niestety na tym się skończyło, bo już na Stecówce popełniłem błąd taktyczny nie dokręcając do czołówki i potem nie było już szans ich dojścia. Cały dystans od Szczyrku przekręciliśmy w grupce 4-osobowej, więc tylko powiększaliśmy straty do czołówki. Szkoda, bo czułem się bardzo dobrze i mogło się to zupełnie inaczej potoczyć.

Ostatni etap pokazał moje możliwości, pomimo zmęczonych nóg jechało mi się wręcz doskonale. Znowu straciłem kontakt z czołówką nie mogą założyć z powrotem łańcucha ale z każdym kilometrem nadrabiałem straty. Na każdej górze przeskakiwałem do kolejnej grupki przede mną. Ostatni podjazd to mój atak i zostawienie kilkunastu kolarzy z tyłu. Udało się wywalczyć czwarte miejsce w kategorii i ostatecznie zakończyć pozytywnie cały ten ciężki weekend.

Etap I
ocena 2/5
Kat A 10
OPEN 53

Etap II
ocena 2/5
Kat A 4
OPEN 20

Etap III
ocena 4/5
Kat A 12
OPEN 37

08-09-2013 – Sosnówka Górna – Górskie Mistrzostwa Polski
Na ten start czekałem cały sezon, to właśnie na GMP szykowałem szczyt formy i na tym wyścigu zależało mi najbardziej. Po pierwsze w górach, po drugie – na świetnie znanej mi rundzie. Wiedziałem, że będzie ciężko, bo w końcu to już ranga mistrzostw.
Sprawa była prosta – przejechać jak najszybciej cztery wymagające rundy. Już na pierwszym podjeździe bardzo mocne tempo i konkretna selekcja – na szczycie zostało nas dosłownie kilku, na zjazdach się połączyło, aby na kolejnym podjeździe dokonać już ostatecznej selekcji.
Wjechałem tam na szóstym miejscu i na zjeździe samotnie już nie doszedłem czołowej grupki, do mety pozostało mi kontrolowanie 6 miejsca. Wynik całkiem fajny, ale nie ukrywam, że miałem ochotę na podium i myślę, że z trochę lepszą nogą i większym szczęściem było to do zrobienia.

ocena 4/5
Cyklosport 6

---------------------------------------------------------------------------------------------

To już koniec podsumowania samych startów, trochę tego było, a i tak wypadły mi Suchy Las oraz Rajcza Tour. Wyniki mnie bardzo cieszą, kilka razy znalazłem się na podium więc inaczej być nie może. Sezon zaliczam więc na plus i liczę na jeszcze więcej w 2014.
Przechodzę do kolejnej, bardzo ciężkiej, kategorii wiekowej, nie będzie już więc cyklosportu, a pełnoprawny masters ;)
Mam nadzieję, że jakoś się w tej nowej rzeczywistości odnajdę. Obiecać mogę jedno – jak zwykle dam z siebie wszystko i już teraz szlifuję formę na 2014.
Startować będę głównie w Road Maraton i Pucharze Polski Masters, może jakiś jeden supermaraton ale terminy póki co kolidują ze sobą więc może być różnie... "Ogórków" raczej nie przewiduję ;)

I jeszcze czysta statystyka:
Cały dystans: 14924,92 km
Suma podjazdów: 108 730 m
Ilość treningów: 251

2 komentarze:

  1. Gratuluję udanego roku! Ja sporo się obijałem w minionym roku, ale gdy przeczytałem ten wpis, naprawdę dostałem skrzydeł :)
    Mam nadzieję, że uda mi się pogodzić treningi z ojcostwem, tym bardziej, że zostanę nim ponownie w połowie roku.
    Raz jeszcze gratuluję i życzę wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, na polu rodzinnym, jak i sportowym.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja również gratuluję udanego sezonu i wyników. Na stronie "o mnie" npisałeś, że prowadzisz tego bloga aby pokazać, że można pogodzić życie osobiste, zawodowe z pasją jaką jest kolarstwo. Bardzo Ci za to dziękuję i będę nasladował !

    OdpowiedzUsuń