Skróty treningowe

Obecnie, kiedy trening często zaplanowany jest od A do Z oraz wyrażony w różnych, bardziej lub mniej skomplikowanych skrótach, istnieje ryzyko pogubienia się w tym wszystkim. Ktoś Ci mówi, że wykręcił tyle i tyle watów, NP wyszło mu nadzwyczaj wysokie i zrobił 200 TSS, a Ty tylko kręcisz głową, zastanawiając się gdzie popełniłeś błąd, że nic z tego nie rozumiesz ;)


http://www.tinkoffsaxo.com
Oczywiście nie każdy musi trenować na podstawie pomiaru mocy i nie każdy musi korzystać ze Stravy. Można zaryzykować stwierdzenie, że taki trening zabija trochę romantyzm kolarstwa (coś jak ekipa SKY na wyścigach, gdzie kolarze wpatrzeni są w swoje komputerki SRM), ale jednak wypada chociaż wiedzieć co i jak, żeby potem w rozmowie z jakimś kolarzem nie zastanawiać się o co biega.

Dlatego postanowiłem zebrać popularniejsze skróty i je pokrótce opisać - taki krótki słownik, może komuś się przyda.

STRAVA:

KOM
King Of Moutains (Król Gór), jest to nic innego jak najlepszy wynik na danym segmencie (wybranym odcinku trasy, na którym można rywalizować z innymi użytkownikami Stravy). W zasadzie trochę się ta nazwa już mija z prawdą, bo często tworzone są segmenty na zjazdach, czy na odcinkach płaskich ale KOM się mocno przyjął i tak już zapewne zostanie. Więc jak ktoś mówi, że zrobił dziś cztery KOM-y, to już wiesz o co biega ;)


Prawdziwy KOM ;)
KUDOS
Widząc jakiś bardzo dobry trening znajomego ze Stravy możemy dać tzw. Kudos-a, najprościej mówiąc -  jest to coś w rodzaju Like-a na Facebooku.

TRENING:

W
Wat, czyli jednostka wyrażająca nasz trening według pomiaru mocy. Nie należy na czysto porównywać ze sobą watów dwóch różnych kolarzy, aby można było porównać w ten sposób trening stworzono jednostkę W/kg, czyli ilość wykręconych watów w przeliczeniu na wagę kolarza. Dopiero taki współczynnik pozwala na odpowiednie porównanie możliwości dwóch kolarzy.

HR
Określa po prostu nasz puls, czyli ilość uderzeń serca w ciągu jednej minuty.

LT
Lactate Threshold (Próg Mleczanowy), oznacza intensywność wysiłku po przekroczeniu którego stężenie mleczanu we krwi wzrasta ponad poziom spoczynkowy.

AT
Anaerobic Threshold (Próg Beztlenowy), oznacza intensywność wysiłku, przy którym występuje dalszy wzrost stężenia mleczanu we krwi, osiągając poziom górnej granicy równowagi między jego produkcją i usuwaniem.

VAM
Average Ascent Speed, współczynnik określający szybkość pokonywania podjazdów, uzależniony od długości oraz nachylenia. Daje świetne możliwości do porównywania możliwości różnych kolarzy. Wylicza się go ze wzoru:
VAM = (różnica poziomu [przewyższenie] wyrażone w metrach x 60) / czas odjazdu wyrażony w minutach


Marco Pantani zaliczał rekordowe wartości VAM (źródło: www.sbs.com.au)
VO2max
Pułap tlenowy, czyli zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Jest to jeden z najpopularniejszych wskaźników wydolności fizycznej. Po więcej informacji odsyłam do wcześniejszego artykułu.

WSKAŹNIKI POMIARU MOCY:

NP
Normalized Power (Moc znormalizowana), metoda ilościowa służąca do analizy treningów opartych na pomiarze mocy. Po dokładne informacje odsyłam do artykułu, który zamieściłem na blogu jakiś czas temu.


Chris Froome (źródło: www.velouk.net)
FTP
Functional Threshold Power (Funkcjonalna Moc Progowa), czyli granica, po przekroczeniu której organizm przestaje skutecznie buforować kwas mlekowy względem jego produkcji. Najprościej FTP wyznaczyć na podstawie 20-minutowej czasówki testowej.

IF
Intensity Factor (Współczynnik Intensywności), stosunek mocy znormalizowanej do progu FTP.
Dla przykładu: średnia moc znormalizowana z treningu wyniosła 250W. Dzielimy ją przez wartość FTP (285W - przykładowe dane). Po przeliczeniu otrzymujemy wartość IF = 0,87 , która jest odzwierciedleniem intensywności danego treningu.

TSS
Training Stress Score, jest to pewnego rodzaju wskaźnik obciążenia treningowego, który pozwala nam na bieżąco monitorować właśnie dobierane obciążenie, tak aby się np. nie przetrenować i trafić z formą w odpowiedni moment.
Współczynnik ten wylicza się ze wzoru:
TSS = (sec x NP x IF) / (FTP x 3600) x 100

Na razie to chyba tyle, jak przyjdzie mi coś jeszcze do głowy to dopiszę. Jeśli Wam coś przychodzi do głowy to piszcie w komentarzach.
Nad współczynnikami związanymi z pomiarem mocy (IF, TSS) pochylę się bardziej w osobnych artykułach, bo zdecydowanie warto poświęcić im trochę więcej czasu.

1 komentarz:

  1. Jedna uwaga: jeśli tłumaczysz skrót VAM i zapisujesz go kursywą to powinno być: velocità ascensionale media, bo to z włoskiego, a nie jakieś 'average ascent speed', bo wtedy to by się nazywało AAS ;)

    OdpowiedzUsuń