Miejsca na zgrupowanie - Kotlina Jeleniogórska


Tak jak obiecałem, postaram się przybliżyć Wam miejsca, które idealnie nadają się na zgrupowanie.

Każde miejsce postaram się opisać w podobny sposób, przyjmę szablon, w którym będą wyróżnione nastepujące punkty:

1. Położenie oraz szeroko pojęta dostępność komunikacyjna
2. Baza noclegowa i gastronomiczna
3. Najlepsze miejsowości do pobytu
4. Możliwości treningowe
5. Możliwości odnowy biologicznej
6. Atrakcje pozatreningowe (na dzień regeneracji lub dla rodziny)

Spróbuję również podjąć się oceny każdego regionu/miejsca pod tym względem.

Ocena będzie za każdym razem 5-punktowa, a oceniać będę:
1. Dojazd (odległość od autostrad i dróg ekspresowych)
2. Warunki klimatyczne
3. Zróżnicowanie tras rowerowych
4. Jakość asfaltu
5. Natężenie ruchu turystycznego
6. Baza noclegowa
7. Baza gastronomiczna
8. Odległośc od serwisów
9. Odnowa biologiczna
10. Atrakcje turystyczne
Do zdobtycia będzie więc az 50 punktów, wyniki stworzą swego rodzaju ranking :)

OK, dosyć wstępu.
Jak dobrze pamiętacie wymieniłem kilka miejsc, dziś na tapetę wezmę Kotlinę Jeleniogórską, czyli mój absolutny numer jeden pod względem ilości mini zgrupowań.

1. Położenie oraz szeroko pojęta dostępność komunikacyjna
Kotlina Jeleniogórska znajduje się w Sudetach, otoczona jest pasmem Karkonoszy, Izerami oraz Wzgórzami Dziwiszowskimi i Karpnickimi.
Oczywiście najbardziej charakterystyczne są tutaj Karkonosze, z ich najwyższym szczytem - Śnieżką 1602 mnpm.
Dostępność komunikacyjna jest bardzo dobra, wszystko za sprawą bliskiej odległości od popularnej autostrady A4 - zaledwie 50km.
Odległości drogowe do największych miast:
Warszawa - 460km
Kraków - 360km
Łódź - 330km
Wrocław - 110km
Poznań - 230km
Gdańsk - 530km

2. Baza noclegowa i gastronomiczna
Pod tym względem jest świetnie, jest to bardzo popularny region turystyczny. Corocznie Karpacz, Szklarską Porębe oraz Jelenią Górę odwiedzają całe rzesze turystów. Z uwagi na to zarówno baza noclegowa, jak i gastronomiczna jest bardzo dobrze rozwinięta. Naprawdę ciężko znaleźć tu miejsca, gdzie nie będzie chociażby kwater prywatnych do wynajęcia i jakiś barów lub restauracji.

3. Najlepsze miejsowości pobytowe
Tutaj wszystko zależy od preferencji. Jako, że mówimy o zgrupowaniu kolarskim, najlepiej aby nasza kwatera mieściła się jak najwyżej - im więcej metrów nad poziomem morza, tym lepszy będzie to miało wpływ na naszą krew.
Możemy pojechać do Szklarskiej Poręby lub Karpacza, ale trzeba pamiętać, że te miejscowości w sezonie są bardzo oblegane przez turystów i będziemy zmuszeni jeździć slalomem wśród setek aut.
Ze swojej strony polecam mniej popularne (i tym samym tańsze) miejscówki jak np. Przesieka, Zachełmie, Podgórzyn, czy Michałowice. Jest tam cicho i spokojnie, można się skupic tylko na trenowaniu.

4. Możliwości treningowe
Pod tym względem jest wręcz doskonale. Na wyciągnięcie ręki mamy wszystkie możliwe rodzaje podjazdów. Od długich i łagodnych, po krótkie i strome. Mamy też te "najgorsze", czyli strome i stosunkowo długie.
Takie kultowe podjazdy jak Przełęcz Okraj, czy Przełęcz Karkonoska mówią same za siebie.


Bardzo dużym plusem jest bliskość Czech i tamtejszych szos, które są idealne pod względem jakości asfaltu i dają nam kolejne możliwości treningowe.
Możemy tu potrenować metodą powtórzeniową różne podjazdy, możemy wytyczyć długą górską trasę wytrzymałościową z konkretnym przewyższeniem, na prawdę możliwości są wręcz nieograniczone.
Często w górach jest problem ze znalezieniem płaskich terenów na ewentualne rozjazdy wieczorne - tu nie ma tego problemu. Jako, że kotlina jest dość rozległa, mamy również duży i płaski obszar.

Jeśli chcielibyście poznać przykładowe trasy szosowe, piszcie maile - chętnie udostępnie moje treningi z tego obszaru zapisane w Garmin Connect wraz z mapkami.

Nie ma tu również problemu z trasami stricte pod MTB, powiedziałbym nawet że pod tym względem też jest doskonale. W końcu z Jeleniej Góry wywodzi się Maja Włoszczowska i często tu trenuje.

5. Możliwości odnowy biologicznej
To bardzo ważny punkt, zawsze na zgrupowaniu przypada taki dzień, gdzie trzeba się zregenerować i fajnie jak pod ręka jest jakiś basen, sauna, jacuzii itp.
W Kotlinie Jeleniogórskiej nie ma z tym problemu, jest wiele tego typu ośrodków, zarówno w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, czy samej Jeleniej Górze.
Ze swojej strony polecam basen w Hotelu Gołębiewskim w Karpaczu, za stosunkowo niedużą opłatą dostajemy idealne możliwości regeneracyjne, z różnymi saunami i jacuzzi borowinowym włącznie. A jak macie dzieciaki, to te będa wręcz zachwycone pobytem w takim miejscu.

6. Atrakcje pozatreningowe (na dzień regeneracji lub dla rodziny)
Tego jest tutaj całe mnóstwo, od zabytków kulturalnych w głównych miejscowościach regionu, aż po przepiękne walory przyrodnicze w Karkonoszach, czy Rudawach Janowickich. Nie będę się o tym rozpisywał, bo nie taki jest cel tego artykułu - chętnych odsyłam na stronkę:
Nie będzie żadnego problemu ze znalezieniem atrakcji, które będą Wam odpowiadać i ułożyć z tego całodzienną wycieczkę dla całej rodzinki. W końcu najbliżsi też muszą mieć frajdę, jak my połykamy kolejne kilometry górskich szos ;)To teraz punktujemy:
1. Dojazd - 4pkt (jest OK, ale zawsze może być lepiej)
2. Warunki klimatyczne - 3pkt (ponieważ jest to kotlina potrafią się tu długo utrzymywać deszczowe chmury, jest też stosunkowo chłodno)
3. Zróżnicowanie tras rowerowych - 5pkt (temat wyczerpałem wcześniej)
4. Jakość asfaltu - 4pkt (powinno być mniej, bo wszyscy wiemy jak jest z asfaltami w naszym kraju, ale tu mamy na wyciągnięcie ręki szosy w Czechach, po których często jedzie się jak po dywanie)
5. Natężenie ruchu turystycznego - 2pkt (licząc, że im większe natężenie tym dla nas gorzej to trzeba tu sporo odjąć)
6. Baza noclegowa - 5pkt (nie wymaga większego komentarza)
7. Baza gastronomiczna - 5pkt (nie wymaga większego komentarza)
8. Odległośc od serwisów rowerowych - 5pkt (w Jeleniej Górze jest dużo sklepów rowerowych, gdzie bez problemu naprawimy nasze maszynki w przypadku nagłych awarii)
9. Odnowa biologiczna - 5pkt (opisane wcześniej)
10. Atrakcje turystyczne - 5pkt (aż chciałoby się dać więcej)

Werdykt: 43 / 50 pkt

Tak jak pisałem już wcześniej, znam te rejony doskonale. Jeśli planujesz wyjazd tutaj z rowerem i masz jakieś pytania śmiało pisz, chętnie pomogę.

6 komentarzy:

 1. Z chęcią zobaczyłbym ścieżki GPS na Stravie (STRAVA.com), bo do G.connect chyba nie każdy ma dostęp

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też. Można Cię znaleźć na stravie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy masz jakąś sprawdzoną bazę w tym rejonie? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam tam rodzinę, więc sprawdzonych miejscówek za bardzo nie mam.
  Zapraszam na www.karkonosze-noclegi.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Karkonosze to idealne miejsce do wyciszenia się oraz do treningu:) Świetne miejsce do biegania, nordic walkingu czy wycieczkach po szlakach górskich.

  OdpowiedzUsuń
 6. Asfalt na trasie na przełęcz Karkonoską jest coraz gorszy - ostatnio byłem w listopadzie 2019 i było dużo gorzej niż wiosną 2019. Gdyby nie ten wirus to już pierwszy wjazd w sezonie miałbym za sobą - podejrzewam że za wiele się nie zmieniło po "niby - zimie".

  OdpowiedzUsuń