W cieniu Równicy


Cóż to był za weekend !!


W dniach 16-17.05.2015 odbyło się kolejne kolarskie święto w Ustroniu, nagle ulice zostały zamknięte, ruch w centrum uzdrowiska zamarł, a mieszkańcy i turyści wyszli tłumnie na ulice by dopingować kolarzy amatorów, zmagających się z trudami technicznej i bardzo wymagającej rundy Pucharu Równicy z cyklu Road Maraton Dobre Sklepy Rowerowe.


W tym roku organizator dodatkowo utrudnił wszystkim zmagania, zapraszając bardzo liczną i przede wszystkim mocną, grupę Czechów, którzy czuli się w Ustroniu jak u siebie, ostatecznie tłumnie oblegając pierwszą kartkę wyników OPEN.

Zacznijmy jednak od początku, w sobotę na starcie stanęła rekordowa ilość kolarzy, na co miała wpływ doskonała pogoda - aż chciało się wsiąść na rower i stanąć do rywalizacji z innymi... Pełne słońce, parę chmurek na niebie i 18 stopni.

Wszyscy zgodnie ruszyli kolorową kolumną za pilotem, aby już po chwili wjechać na selektywną i ciężką rundę po Jaszowcu, gdzie na wszystkich czekał złowieszczy bruk (na całe szczęście na podjeździe). Kiedy każdy narzekał na trudy trasy z pierwszej, już mocno uszczuplonej grupy, odskoczył Petr Swaczyna oraz Dominik Omiotek, których ostatecznie nikt już nie dogonił aż do samej mety.


Po zmaganiach na Jaszowcu na kolarzy czekało kolejne wyzwanie w postaci pięciu wymagających rund już w Ustroniu, tutaj zrobiło się małe zamieszanie z uwagi na dublowanie słabszych zawodników, każdy musiał sobie przypomnieć lekcje matematyki aby się nie pomylić i zaliczyć odpowiednią liczbę rund.
W zasadniczej grupie pościgowej kręciło około 20-30 kolarzy, którzy sprawnie i szybko zaliczyli wymaganą ilość rund i udali się w kierunku finałowego podjazdu na Równicę.

Kto wjeżdżał ten podjazd wie doskonale z czym to się je, do samego szczytu nie ma chwili na złapanie głębszego oddechu. Z przody trwała walka o pierwsze miejsce OPEN, natomiast dalej mieliśmy obrazki jak z wyścigu World Tour, gdzie dokonywała się klasyczna selekcja od tyłu i cała grupa 20 kolarzy została skutecznie przetrzebiona.Ostatecznie pierwszy przyjechał Petr Swaczyna (CK Peso Petrwald), zaraz za nim linię mety przekroczył Dominik Omiotek (Gatta Bike Team). Chwilę później pojawił się Piotr Tomana (WLKS Krakus BBC Czaja), Mikołaj Szewczyk (BodyiCoach Cycling Team - tak to ja;) oraz Marek Wojnarowski i Jiri Chamrad.
Pełne wyniku dostępne są tutaj.

Zwycięzca na pokonanie całej trasy potrzebował zaledwie 1:41 h, co dało średnią niespełna 32 km.h


Później przyszedł czas na najprzyjemniejsze chwile, czyli rozdanie pucharów, medali oraz nagród na rynku w Ustroniu, po czym kolarze udali się na regenerację przed kolejnym dniem...

Podium kategoria B
W niedzielę pogoda już nie była taka przyjemna, rano za oknem pojawił się deszcz, mgła i chłód. Równo o 9:00 wystartowała pierwsza zawodniczka, do pokonania była klasyczna wersja podjazdu na Równicę od mostu, aż do parkingu na szczycie, czyli ciężkie i długie 5,4 km.

Każdy dawał z siebie wszystko walcząc z każdym metrem tej słynnej góry, kolejne zakręty i serpentyny dłużyły się strasznie a przekroczenie linii mety stanowiło swoistą nagrodę za walkę z samym sobą. Niektórzy za meta padali jak muchy, inni dyszeli jak lokomotywa, jedno jest pewne - nikt nie odpuszczał.

Ostatecznie najlepsza trójka OPEN to Marek Wojnarowski, Mikołaj Szewczyk (BodyiCoach Cycling Team) oraz Rafał Wrożyna (Jafi Sport Bike Team). Najlepszy zawodnik potrzebował jedynie 17 minut aby pokonać cały ten podjazd.
Link do pełnych wyników tutaj.


Kiedy nadszedł czas na dekorację wyszło słońce, zrobiło się bardzo ciepło i przyjemnie.
Tym miłym akcentem kolejny świetny weekend pod znakiem Road Maraton Dobre Sklepy Rowerowe dobiegł końca.

Dla mnie był to wyjątkowo udany weekend, zaliczyłem dwa pudła, a co najważniejsze widziała to moja Żona i Synek - lepiej być nie mogło.

A już za dwa tygodnie kolejny start w klasyfikacji górskiej, czyli Leśnica - Góra św. Anny - do zobaczenia!

3 komentarze:

  1. Gratulacje! :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. To był koszmar. Pierwszy raz miałem okazję zaliczyć tak duże podjazdy i było to strasznie deprymujące być co chwilę przez kogoś wyprzedzanym. Jadąc załowałem każdego dodatkowego kilograma; miałem kilkakrotnie ochotę zsiąść z roweru. Ale było, minęło. Już za tydzień Góra Świętej Anny, chociaż trochę lżejszy wyścig. Do zobaczenia!

    OdpowiedzUsuń